pROJEKT

Wdrożenie elementów zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Twardogóra poprzez zagospodarowanie miejskich przestrzeni publicznych i działania edukacyjne

Wartość projektu: 
4 970 192,50 PLN

Partner projektu Hogskulen for Gron Utvikling, Bryne, Norway

Projekt realizowany jest z udziałem Partnera z Kraju Darczyńcy. Partner dostarczy wiedzy eksperckiej niezbędnej do prawidłowej realizacji Projektu i zapewnienia jego trwałych efektów. Ponadto Partner wspierać będzie Wnioskodawcę w procesie zarządzania i minimalizacji ryzyka.

Termin realizacji

Data podpisania umowy: 27.12.2021 r.

Data zakończenia projektu: 31.12.2023 r.

Cel działań

Zwiększenie terenów zielonych i lepsze gospodarowanie wodą oraz podniesienie świadomości mieszkańców w zakresie adaptacji do zmian klimatu.

Gmina Twardogóra pozyskała kolejne miliony z funduszy norweskich – tym razem  na rewitalizację: podwórzy między Rynkiem a Placem Piastów oraz Rynkiem a ulicą Dąbrowskiego a także parku przy Bazylice Mniejszej w Twardogórze. To tam głównie planowane jest wdrożenie elementów niebiesko-zielonej infrastruktury – tak ważnej w walce ze zmianami klimatu tj. suszą, ulewnymi deszczami czy degradacją terenów zielonych przez betonowanie przestrzeni miejskich.

Wdrożenie elementów zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta Twardogóra

Określenia: „zielona” odnosi się do zieleni, a „niebieska” – do wody. W ubiegłym roku motywem przewodnim tych działań był niebieski odcień projektu, obrazujący wodę – przedmiotem działań edukacyjnych i inwestycyjnych były kwestie oszczędności wody, jej racjonalnego gospodarowania i gromadzenia, w tym bioretencji. Rok 2023 w realizacji projektu dominuje kolor zielony, symbolizujący zieleń, a motywem przewodnim jest różnorodność biologiczna

Zaplanowano kompleksowe działania adaptacyjne i mitygacyjne z powiązanymi działaniami o charakterze edukacyjno-informacyjnym skierowanymi do zdefiniowanych grup odbiorców.

Mitygacja, czyli łagodzenie, to całokształt działań, które mają na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (czyli dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu, fluorowęglowodorów, perfluorowęglowodorów, itd.) i zwiększenie ich pochłaniania przez ekosystemy.

Adaptacją do zmian klimatu nazywamy działania podejmowane, by zmniejszyć skutki zmian klimatu dla gospodarki, społeczeństwa oraz środowiska. Adaptacja to proces przystosowywania się do zmieniających się warunków klimatycznych, gdy mamy świadomość, że bez względu na wysiłki czy działania mające na celu łagodzenie zmian klimatu, zjawiska klimatyczne nadal będą dla nas coraz większym zagrożeniem.

W ramach Projektu wykonane zostały m.in.: fontanna w parku, plac zabaw, zazielenienie ścian budynków, zielone ciągi komunikacyjne i parkingi, zagospodarowane podwórza i skarpy pod kątem zwiększonej retencji, ogród sensoryczny przy szkole podstawowej (ul. Stefana Batorego), założenie ogrodów użytkowych dla mieszkańców, hotele dla owadów, zbiorniki na deszczówkę, stacja ładowania samochodów elektrycznych, zielone wiaty śmietnikowe, nasadzenia odpowiedniej zieleni w pasie drogi. Łącznie zrealizowanych zostanie 14 działań: 9 adaptacyjnych i 5 mitygacyjnych. Ponadto przeprowadzona zostanie kampania medialna i szereg działań edukacyjnych (zaawansowana strona www, materiały drukowane, konkursy, ekopikniki z warsztatami dla mieszkańców) podnoszących świadomość mieszkańców w zakresie adaptacji i przeciwdziałania zmianom klimatu.

Mieszkańcy zyskali nową, zieloną przestrzeń, miejsca parkingowe, zbiorniki na deszczówkę, stojaki na rowery, nowe oświetlenie oraz ławki. Jest funkcjonalnie, ale jednocześnie – ekologicznie. Wyeliminowane zostały nieprzepuszczalne nawierzchnie, powodujące zastoiny wodne, czy kałuże. Wszelkie utwardzenia umożliwiają swobodny przepływ wody do gruntu, a ewentualny nadmiar wody z deszczu spływa do rabat roślinnych i w kierunku skarpy tuż obok podwórka. Skarpa została obsadzona roślinami, wśród których powstały tzw. hotele dla owadów. Nastąpi zazielenienie (ważnej wizerunkowo) jednej z głównych arterii miasta, ulicy Wielkopolskiej – zostaną tam wykonane nasadzenia zieleni w pasie drogi. Natomiast przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze przy ul. Batorego – powstanie ogród sensoryczny (ze strefami doświadczeń: wzorkowych, słuchowych, dotykowych), z którego skorzystają również osoby z naruszoną sprawnościa w zakresie percepcji, np. niedowidzące, czy niedosłyszące. Pojawi się też stacja ładowania samochodów elektrycznych – przy węźle przesiadkowym przy Placu Kolejowym, przy stacji PKP. Śródmiejskie podwórka stały się urokliwymi zielonymi enklawami w środku miasta, poprawiła się estetyka i bezpieczeństwo ważnej arterii miejskiej, a stacja ładowania samochodów umożliwi korzystanie z nowej generacji pojazdów, mała retencja przyniesie odczuwalne oszczędności w kosztach wody/ścieków.

Realizowane inwestycje:

  1. Przebudowa i zagospodarowanie placu Piastów w Twardogórze
  2. Zagospodarowaniu terenu podwórza pomiędzy ulicami: Krótką i Ratuszową oraz placem Piastów i Rynkiem w Twardogórze,
  3. Zagospodarowaniu terenu podwórza pomiędzy ulicami: H. Dąbrowskiego i Rynkiem
  4. Zazielenienie ulicy Wielkopolskiej i części ulicy Wrocławskiej (nasadzenie zieleni wysokiej, średniej i niskiej na terenach publicznych – w pasie drogowym oraz w bezpośrednim sąsiedztwie)
  5. Ogród sensoryczny przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Batorego w Twardogórze

Projekt realizowany jest z udziałem Partnera z Kraju Darczyńcy – norweskiej wyższej uczelni Høgskulen for Grøn Utvikling z miejscowości Bryne. Partner dostarczy wiedzy eksperckiej niezbędnej do prawidłowej realizacji Projektu i zapewnienia jego trwałych efektów. Szkoła wyższa z Norwegii: Høgskulen for Grøn Utvikling jest drugą, po INTBAU Norway instytucją zagraniczną wspierającą gminę w działaniach na rzecz jej rozwoju.

Całkowita wartość projektu: to 4 970 192,50 zł. Przyznana kwota dofinansowania: 4 224 663,59 zł, w tym 85% z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz 15% z budżetu gminy.

Wskaźniki realizacji:

  • Liczba mieszkańców, którzy korzystają z działań adaptacyjnych i mitygacyjnych – 6 624
  • Liczba zrealizowanych inwestycji z zakresu zielonej i niebieskiej infrastruktury – 14
  • Liczba przeprowadzonych kampanii podnoszącymi świadomość – 2
  • Powierzchnia utworzonych/zrewitalizowanych terenów zieleni [ha] – 1,88.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji poszczególnych działań.