Zagospodarowaniu terenu podwórza pomiędzy ulicami: H. Dąbrowskiego i Rynkiem

Zagospodarowanie podwórza między Rynkiem a ul. Dąbrowskiego

Umowa na to zadanie została podpisana przez burmistrza Pawła Czulińskiego oraz przedstawiciela firmy Ekolas II Sp. z o.o. z Przygodzic 27 kwietnia br. Inwestycja, która została poprzedzona konsultacjami społecznymi zakłada m.in.: budowę ciągów pieszych, budowę otwartych miejsc postojowych i drogi dojazdowej, nowe nasadzenia zieleni, pielęgnację zieleni istniejącej, budowę oświetlenia, wykonanie elementów służących zagospodarowaniu wód opadowych i małej retencji (zbiorniki na deszczówkę), wyposażenie terenu w elementy małej architektury oraz zieloną wiatę śmietnikową.

Roboty obejmują m.in. elementy wymienione poniżej:

  • nawierzchnia z betonowej kostki brukowej;
  • chodniki z płyt kamiennych staroużytecznych;
  • nawierzchnia żwirowa;
  • nawierzchnia bezpieczna z piasku placu zabaw;
  • nawierzchnia ze zrębków;
  • humusowanie z obsianiem i nasadzeniami;
  • pielęgnację, wycinkę i nasadzenia zieleni;
  • oświetlenie;
  • wykonanie i posadowienie elementów małej architektury oraz pomostów drewnianych

Koszt robót związanych z zagospodarowaniem podwórza wyniósł1 431 854,46 zł brutto. 85% tej kwoty stanowi dofinansowanie Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu Obszar projektowy: Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków.

Zmieniający się klimat wymaga od nas natychmiastowych działań. Gmina Twardogóra w realizowanym projekcie podjęła wysiłek mitygacji i adaptacji terenu miasta do nowych warunków klimatycznych.

Mitygacja, czyli łagodzenie, to całokształt działań, które mają na celu ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (czyli dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu, fluorowęglowodorów, perfluorowęglowodorów, itd.) i zwiększenie ich pochłaniania przez ekosystemy.

Jesteś ciekaw jak zminimalizować emisję gazów cieplarnianych i ograniczyć zmiany klimatu? Przeczytaj o mitygacji zmian klimatu.

Adaptacją do zmian klimatu nazywamy działania podejmowane, by zmniejszyć skutki zmian klimatu dla gospodarki, społeczeństwa oraz środowiska. Adaptacja to proces przystosowywania się do zmieniających się warunków klimatycznych, gdy mamy świadomość, że bez względu na wysiłki czy działania mające na celu łagodzenie zmian klimatu, zjawiska klimatyczne nadal będą dla nas coraz większym zagrożeniem.

Interesuje Cię zmieniający się klimat i sposoby dostosowania do nowych warunków? Przeczytaj Co nieco o klimacie i jak z nim żyć oraz o adaptacji do zmian klimatu.

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z realizacji poszczególnych działań działań.

Wartość projektu: 
4 970 192,50 PLN